INSPIRACE 3: Custom made

Autorkou třetí z inspirací architekturou je Andi Schmied (HU). Do její tvorby se promítá její studium architektury na UCL Bartlett v Londýně a zájem o problémy spojené s urbanismem a územním plánováním v současné společnosti nastavené především na produkci a zisk.

Když se zamyslíme nad tím, co znamená — a v historii znamenala — exkluzivita, nemusí to být nutně okázalé bohatství, zlato nebo luxusní značky: ať už jsou jakkoli drahé, tyto předměty vlastní mnoho lidí, čímž ztrácejí svou hodnotu jedinečnosti.

Skutečně exkluzivní věci mají jedno společné: jsou vyrobeny na zakázku. A jako takové jsou jedinečné. Předměty vyrobené na zakázku mohou být tak banální jako oblek ušitý na míru, nebo to může být celý dům s veškerým nábytkem. 

Vila Tugendhat byla v době svého vzniku a výstavby více než jedinečná. Její konstrukční prvky dodnes kopírují a napodobují architekti a designéři po celém světě a její jedinečná řešení se vyučují na všech školách architektury. Tato výstava se k domu vrací a rozebírá ho na kousky: jeho designové prvky jsou vytrženy z kontextu, aby z nich vznikly jednotlivé mini-světy, které dávají smysl samy o sobě.

Je k ní připojeno video s výhledem; další prvek exkluzivity, který architekt vytvořil na zakázku. Umístění vily poskytuje pohled na krajinu města. Exkluzivní výhled je klíčem k odlišení majitele od zbytku společnosti, což bývalo výsadou královských rodin na jejich vysoko položených zámcích. Původní funkcí tohoto umístění bylo vidět město v jeho celistvosti a mít možnost vidět přicházejícího nepřítele. Dnes je to výkladní skříň výjimečnosti.

Andi Schmied je vizuální umělkyně a architektka žijící v Budapešti, která vystudovala Bartlett School of Architecture v Londýně. V centru pozornosti jejích instalací, videí a tištěných prací je architektonické rámování sociálního prostoru. Odhaluje nečekané lidské chování a městské anomálie — místa, která se z toho či onoho důvodu neřídí konvenční logikou, a přesto zůstávají součástí naší městské krajiny. Jedná se o různé oblasti, které se značně odchýlily od své původně plánované funkce (Jing Jin City), utopické architektury (Noguchi Town) nebo privilegované prostory (Private Views).
andischmied.com


HARMONOGRAM:

1. 11. 2022, 18:00 vernisáž
2. 11. – 11. 12. 2022 výstava

TIRÁŽ:

Autorky konceptu a produkce výstav
Barbora Benčíková, Ludmila Haasová, Neli Hejkalová (Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat)

Kurátorka
Neli Hejkalová / Hejduk

Grafické zpracování
Atelier Zidlicky – Marcela Schneiberková

Překlad
Kateřina Báňová

Projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.