Adolf Loos vytvořil v Plzni ve dvou etapách (1907–1910, 1927–1932) celou enklávu výjimečných interiérových realizací pro klienty z řad místních židovských podnikatelů. Stavebníci byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské stavební firmy Kapsa-Müller. Spolumajitel firmy František Müller se svojí ženou Miladou si v roce 1930 nechali od Loose navrhnout jeho vrcholnou realizaci, vlastní vilu v Praze. Maria Szadkowska pohovoří …
Středy v Muzeu: Ikonické vily a funkcionalistické rodinné domy v meziválečném Československu
Česká moderní architektura, od přelomu 19. a 20. století vedená Wagnerovým žákem Janem Kotěrou, rychle směřovala k vlastnímu autonomnímu výrazu, reflektujícímu jak domácí historické tradice, tak současně světové architektonické tendence. To vyústilo krátce před první světovou válkou pod vedením Josefa Gočára a Pavla Janáka v český kubismus, který okamžitě vzbudil mezinárodní pozornost. Po vzniku Československa v roce 1918 na kubismus navázal poetismus a purismus …
Středy v Muzeu: Volmanova vila v Čelákovicích a vila Stiassni v Brně
Zuzana Kadlečková představí Volmanovu vilu v Čelákovicích u Prahy, která v nedávné době prošla složitou kompletní obnovou. V roce 2022 se stala novým členem mezinárodní sítě Iconic Houses. Kateřina Konečná promluví o vile Stiassni v brněnských Pisárkách, která patřila jedné z nejvýznamnějších místních rodin židovských podnikatelů působících v textilním průmyslu a později vstoupila do povědomí jako tzv. vládní vila. Dozvíte se nejen poutavé informace o historii …