LENSLESS

LENSLESS

V době dechberoucí kvality současných digitálních fotoaparátů můžeme mezi fotografy vnímat čím dál silnější tendence vracet se k podstatě média a pracovat s technologiemi, které neomračují svými obrazovými kvalitami, ale zaujmou naopak syrovostí a nedokonalostí. Mezi takové fotografy patří i Pavel Piňos, jemuž učarovala fotografie zhotovovaná pomocí dírkové komory. Práci s camerou obscurou se věnuje roky, sám si sestavuje fotoaparáty a používá netradiční materiály. Především se ale pravidelně účastní fotografických workshopů historických technik ve vile Tugendhat, a tak se mu specifické prostředí vily stalo i jedním ze zásadních námětů, časem snad až posedlostí. Luxusní architekturu vily fotografuje voyeursky, nesnímá jen místa, která divákovi běžně „nastavuje“ při prohlídkách, ale klade své fotoaparáty do prostoru jako pastičky na myši. A s napětím pak čeká na výsledek, který je vždy tak trochu nejistý… Výstava Lensless představí výběr z jeho doposud nezveřejněné a nepublikované tvorby.

Lukáš Bártl

Autor fotografií: Pavel Piňos
Kurátor: Lukáš Bártl
Kurátorky za vilu Tugendhat: Lucie Valdhansová, Barbora Benčíková, Ludmila Haasová

Výstava v technickém podlaží vily Tugendhat je přístupná od 30. 6. do 30. 8. bez předchozí rezervace v rámci otvírací doby vily Tugendhat.

Vstupné 50 CZK.

Výstavu připravilo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat a byla realizována s finanční podporou MK ČR. Výstava je součástí programu oslav Vila Tugendhat 90, nad nímž přijala záštitu Česká komise pro UNESCO.

INFORMACE

Tel.: +420 515 511 015 / 017
E-mail: info@tugendhat.eu