Den Architektury 2021 ve vile Tugendhat

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravuje na podzim jedenáctý ročník celorepublikového festivalu, do kterého jsou zapojena česká, moravská a slovenská města a obce všech velikostí. Festival se letos uskuteční od pátku 1. října do čtvrtka 7. října, především pak o víkendu 2. až 3. října 2021. Hlavním tématem jsou letos cesty a spojnice, kterými jsou naše města protkaná.

Den Architektury 2021 ve vile Tugendhat

Vila Tugendhat se účastní formou tří přednášek, které spojuje téma zahradní architektury, konkrétně zaměřených na zahradu vily Tugendhat, která je neodmyslitelnou součástí celého architektonického konceptu, a na svah nad Lužánkami s přesahy do plánované obnovy Arnoldovy vily. Celá oblast svahu nad Lužánkami byla již v 19. století protknuta cestní sítí, která byla v zahradě vily Tugendhat zachována i při stavbě vily a nedávné památkové obnově. 

Přemysl Krejčiřík představí projekt obnovy zahrady z let 2010–2012, Roman Zámečník promluví o zahradní architektuře meziválečného Československa se zaměřením na vilovou kolonii nad Lužánkami a specialista na světelný design Vladimír Burian odkryje historii umělého osvětlování až po současné trendy v kontextu vily. Vladimír Burian (společně s ateliérem světelného designu na Divadelní fakultě JAMU) je taktéž autorem čtvrté výstavy z letošní výstavní série Možnosti interpretace prostoru vily Tugendhat s názvem INTERPRETACE 4: ZAHRADNÍ ILUMINACE:  https://www.tugendhat.eu/vila-online/interpretace/interpretace-4/.

Více k celému projektu zde

Na všechny přednášky je nutná rezervace předem. Navíc byla ve spolupráci s Kulturním centrem Josefa Arnolda naplánovaná i procházka po Černých polích, která svým obsahem doplní zmíněné přednášky o celkový kontext vilové kolonie a Arnoldovu vilu.

 

PROGRAM: