Program ŠTETL FESTU 2024 ve vile Tugendhat
31. srpna 2024, 20:30: Dominika Hošková a Jiří Hošek
Židovská hudba pro dvě violoncella
Koncert složený z kompozic židovských skladatelů 19. – 20. století přednesou přední čeští violoncellisté Dominika Weiss Hošková a její otec Jiří Hošek. Dominika Weiss Hošková pobývá střídavě v České republice a v Izraeli. Věnuje se interpretaci skladeb Davida Poppera a v 2012 získala Stříbrnou medaili Senátu Parlamentu ČR za šíření dobrého jména a tradic české kultury v Izraeli. Jiří Hošek je pokládán za jednu z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti.
Délka: 70 min.
1. září, 10:00: Kořeny antisemitismu
Přednáška rabína Štěpána Menashe Klimenta
Dramatické události v Izraeli vyhrotily diskuzi o tom, co je přijatelná kritika Izraele a kdy se již jedná o antisemitismus. Přednáška Štěpána Menaše Klimeta, rabína židovské obce Brno, se především zaměří na Českou republiku a jevy, které probíhají například na vysokých školách. Vášnivá diskuze vycházející často z různých ideologických předpokladů se někdy přelévá k nenávisti vůči oponentům. Tato situace není nová a židovská komunita ji zažívala například během komunistického režimu. Jedinou cestou k překonávání neporozumění je poctivá a otevřená diskuze, která se nebojí docházet k třeba překvapivým závěrům.
Délka: 60 min.
1. září, 11:30: Přínosy arabsko-židovského fóra
Přednáška zakladatele fóra a rabína Herschela Glucka
Rabín Herschel Gluck se narodil v Londýně rodičům, kterým se podařilo uprchnout před holocaustem z Rakouska. V roce 2000 založil Muslimsko-Židovské fórum, jehož cílem je snižovat napětí mezi komunitami a přispívat k jejich pokojnému soužití. Rabín Gluck se ve vedoucích pozicích věnuje bezpečnosti židovské komunity v Londýně a je významným aktérem i v mezinárodních snahách o mírové a respektující soužití rozdílných skupin. V roce 2013 byl vyznamenán Řádem britského impéria za zásluhy o mezináboženské porozumění.
Délka: 60 min.