Přednáška Adama Hudce: Epidermitektura

Zkoumání estetického, ekologického a funkčního potenciálu biopatiny na architektonických površích – studie na vile Tugendhat

Přednáška Adama Hudce: Epidermitektura

Veškeré přirozeně se vyskytující skvrny na fasádách jsou obvykle považovány za nečistoty a jsou neustále odstraňovány. K čemu dojdeme, pokud se začneme zajímat, jak mají vypadat vnější povrchy budov a proč? Jak to může prohloubit naše chápání toho, co na nich roste? Tato přednáška představí tenkou vrstvu mikroorganismů na architektonických površích – fenomén, který nazýváme Epidermitektura, se zabývá organickými skvrnami a zabarvením vytvořeným mikroorganismy na vnějších površích vily Tugendhat s cílem prozkoumat jejich schopnost obnovovat a regenerovat jak životní prostředí, tak i povrchy, na kterých se vyskytují.

Adam Hudec je výzkumník/umělec/architekt a doktorand na Akademii výtvarných umění ve Vídni, který se ve svém multidisciplinárním výzkumu zaměřuje na fyzické teritorium, které často dekonstruuje pomocí souboru dat, aby odhalil neočekávané a skryté anomálie. Působí na pomezí umění, vědy a architektury, kde se interdisciplinarita stala nástrojem ke zkoumání skrytých a neviditelných fenoménů životního prostředí.

Přednáška Adama Hudce rozvede téma předchozí dočasné výstavy Epidermitektura. Více o výstavě zde.

Vstup na přednášku je zdarma, bez rezervace.

Přednáška proběhne v technickém podlaží v přízemí vily. Prohlídka obytných interiérů vily není součástí programu.