BARTÓK A GERSHWIN – PÓLY SVÉ DOBY (?)
Značnou část svých životů prožívali ve stejný čas, přesto zcela odlišně. Jeden se narodil v Evropě, v politicky zastaralém Rakousku-Uhersku, druhý se narodil v době industrializace v rozvíjejících se Spojených státech amerických. Jaký vliv měly tyto poměry na jejich životní dílo, na jejich odlišnost a směr, který ve své hudbě probíjeli? A co měli (pokud měli) naopak společného? Vždyť přeci stačilo, kdyby Gershwin žil jen o několik let déle, a mohli se s Bartókem náhodou v Novém světě setkat!
Zajímavé momenty ze života a díla těchto dvou autorů, kteří prostřednictvím hudby proslavili své národy v celém hudebním světě, se vám pokusí přiblížit ve svém recitálu nejen klavírní hrou, ale i povídáním a projekcí výrazná osobnost nejmladší generace českých pianistů Jan Vojtek.
Brněnský rodák Jan Vojtek (nar. 1995) zdědil hudební nadání po mamince, která se významně zasloužila o rozvoj jeho hudebního talentu. Ke klavíru poprvé usedl v pěti letech. Výrazný talent a cit pro hudbu u něj rozpoznala a rozvinula Mgr. Jana Nováková na Základní umělecké škole Františka Jílka v Brně. Pod jejím vedením se třikrát stal vítězem mezinárodní soutěže Amadeus v Brně (2002–2004), absolutním vítězem Prague Junior Note v Praze (2003) i absolutním vítězem a držitelem ceny Grand Prix Gradus ad Parnassum v litevském Kaunasu (2004). Od roku 2005 studoval u prof. Jiřího Doležela z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Stal se vítězem mezinárodní soutěže v Košicích a v Ústí nad Labem (2007). Obrovské zkušenosti získal oficiální účastí v mezinárodní soutěži Gina Bachauer v Salt Lake City v USA (2008). Koncertoval s Filharmonií Brno, s Moravskou filharmonií Olomouc a také s Kaunasským symfonickým orchestrem v Litvě. S orchestrem Národního divadla v Brně absolvoval „mozartovské“ turné po Japonsku.
Maďarské kořeny po tatínkovi se staly výhodou pro studium na Konzervatoři a hudebním gymnáziu Bély Bartóka v Budapešti (od r. 2009). V roce 2011 opět získal absolutní vítězství v mezinárodní soutěži v Kaunasu v Litvě a zároveň se stal absolutním vítězem v Maďarské národní soutěži středních hudebních škol. V roce 2012 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže Mladý klavír pražské konzervatoře a poprvé se zúčastnil mezinárodních mistrovských kurzů Tel-Hai v Izraeli, kde získal cenu Mariny Bondarenko pro nejlepší absolventy kurzů. Izrael navštívil i v roce 2013. V současnosti studuje hru na klavír na Lisztově akademii v Budapešti. Vedle hudby miluje již od dětství letadla a zajímá se o dopravní letectví. Nadhled a lehkost spolu s impozantní technikou patří k zásadním atributům jeho klavírní hry.
KONCERT SE KONÁ v pondělí 5. října 2015 v 19.30 hodin.
Na recitálu zazní mimo jiné:
Béla Bartók:
− Výběr z Maďarských národních písní
− Suita op. 14
− Rumunské národní tance
George Gershwin:
− Výběr ze songbooku
− 3 preludia
− Rapsodie v Modrém
REZERVACE A PRODEJ VSTUPENEK
Vstupenky budou v prodeji od 1. září 2015 a lze je rezervovat na e-mailu: info@tugendhat.eu nebo telefonicky na čísle: +420 515 511 015/017.
Vstupné 250 Kč
Kapacita je omezena na 50 posluchačů.
Do interiérů je zakázán vstup s jehlovými podpatky.
Plakát ke stažení zde.