Založení Československa se během roku 2018 oslavuje po celých Spojených státech amerických, a to včetně měst Cedar Rapids, Chicago, Houston či Washington. Již od počátku Spojené státy americké silně podporovaly založení Československa, a kulturní výměny mezi oběma národy byly natolik silné, že stále pokračují. Během tohoto slavnostního večera vzdají americký tenor Benjamin Berman a klavírista Timothy Cheek hold tomuto stoletému výročí skladbami hudebních osobností, jakými byl Antonín Dvořák, hudební aranžér spirituálů Harry T. Burleigh, Bohuslav Martinů, Jaroslav Ježek, George Gershwin, i neméně důležití brněnští skladatelé jako byla Vítězslava Kaprálová či Erich Wolfgang Korngold.
Na programu nalezneme kupříkladu cyklus Šestero písní z Rukopisu královédvorského, op. 7 či výběr z cyklu Biblické písně od Antonína Dvořáka; Spirituály upravené Harrym Burleighem; cyklus Nový Špalíček Bohuslava Martinů; cyklus Písně Šaška Ericha Korngolda; klavírní sóla Jaroslava Ježka, Vítězslavy Kaprálové, George Gershwina i několik překvapení během koncertu.
Součástí večera bude taktéž krátký komentář k interiérům vily Tugendhat.
O Benjaminu Bermanovi
Americký tenorista Benjamin Berman zpívá nejen na písňových koncertech, ale je také úspěšný sbormistr, pedagog, cembalista a varhaník. Je navíc spoluzakladatelem a uměleckým ředitelem novátorského operního souboru Hub City Opera and Dance Company, New Jersey. V r. 2012 vystudoval zpěv na Mason Gross School of the Arts, Rutgers University, New Jersey (absolvoval s vyznamenáním). V intenzivním studiu německého písňového repertoáru pokračoval na mezinárodním kurzu Lied Austria International (Gamlitz, Rakousko). Benjamin Berman má velký zájem o českou a židovskou hudbu, a v r. 2015 byl semifinalistou na mezinárodní České a slovenské pěvecké soutěži (Green Bay, Wisconsin).
Český repertoár začal studovat na Rutgers University a v r. 2016 pokračoval v jeho studiu na letním kurzu Moravian Master Class v Náměšti nad Oslavou; pod vedením ředitelky a zakladatelky Mirky Zemanové (známé české muzikoložky, publicistky a jazykové poradkyně) je tento kurz určen ke studiu českého vokálního repertoáru.
O Timothy Cheekovi
Americký klavírista Timothy Cheek se proslavil ve světě jako znalec české vokální hudby. K jeho publikacím patří průvodce Singing in Czech (s předmluvou Sira Charlese Mackerrase) a dalších pět knih o českých operách, mezinárodně uznávaných a spolehlivých zdrojů ke studiu zpěvu v češtině. Dr. Cheek je jedním z největších znalců díla Vítězslavy Kaprálové: redigoval řadu vydání jejích skladeb a v r. 2003 nahrál se sopranistkou Danou Burešovou písně V. Kaprálové pro Supraphon. Toto CD získalo mnoho pozitivních ohlasů po celém světě a doposud je stále na programu v rozhlasových vysíláních. V r. 2015 uspořádal dr. Cheek v Ann Arboru, Michigan ke stoletému výročí narození V. Kaprálové týdenní festival koncertů a přednášek věnovaných její hudbě; během festivalu byly předvedeny téměř všechny její skladby. Sylvie Bodorová složila pro T. Cheeka, sopranistku Laurie Lashbrookovou a tanečnici Bohuslavu Jelínkovou cyklus českých písní Jabloňový vlak; světová premiéra se konala v Sydney v r. 2010. O rok později doprovázel T. Cheek amerického basbarytonistu Stephena Morschecka na koncertě v pražském Rudolfinu, při slavnostním odhalení památníku Woodrowa Wilsona (socha byla zničena nacisty v r. 1941). V r. 2014 byl T. Cheek pozván na 49. mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech jako člen poroty.
Dr. Cheek studoval český operní repertoár v Národním divadle v Praze pod vedením Bohumila Gregora a spolupracoval s Mirkou Zemanovou na letním kurzu českého vokální repertoáru Moravian Master Class v Náměšti nad Oslavou. Učil, hrál a přednášel i na jiných mistrovských kurzech a spolupracoval se stovkami zpěváků na letních festivalech, v hudebních školách (včetně pražské konzervatoře), na konferencích a operních scénách na celém světě.
Na zvláštní oslavě v Národním divadle v r. 2015 byl dr. Cheek oceněn čestným diplomem za propagaci a podporu české hudby a kultury, zvláště hudby V. Kaprálové. Od r. 1994 učí zpěv na Michiganské universitě v U.S.A., kde vede i operní seminář; vyučuje výslovnost textů operních děl a pod názvem Czech Vocal Literature vede přednášky nejen pro zpěváky, ale i pro klavíristy. Doprovází zpěváky a instrumentalisty v televizi a v rozhlase; vystoupil v osmnácti zemích a na čtyřech světadílech.
PRODEJ VSTUPENEK
Vstupné: 300 Kč / osoba
Kapacita omezena, předchozí zakoupení vstupenky nutné.
Vstupenky lze od 12. září zakoupit online na stránkách www.tugendhat.eu.
Do interiérů je zakázán vstup s jehlovými podpatky.
Vstup do prostor vily Tugendhat bude umožněn od 19.00.
INFORMACE
Tel.: +420 515 511 015 / 017
E-mail: info@tugendhat.eu
Plakát ke stažení zde.
Program ke stažení zde.