PŘEDNÁŠKA TAL EYAL A FILMOVÁ PROJEKCE: MENDELSOHN’S INCESSANT VISIONS

PŘEDNÁŠKA TAL EYAL A FILMOVÁ PROJEKCE: MENDELSOHN’S INCESSANT VISIONS

Weizmannův dům od Ericha Mendelsohna
Přednáška Iconic Houses 2017 – architektka Tal Eyal 

Weizmannův dům navrhl a postavil světoznámý německý architekt židovského původu Erich Mendelsohn v letech 1934–37 jako soukromou rezidenci pro Dr. Chaima Weizmanna, který byl prvním prezidentem státu Izrael, a Dr. Veru Weizmannovou. Zvoleným místem byl Rehovot, blízko Sieffova institutu, který Dr. Weizmann založil v roce 1934 (později se přejmenoval na Weizmannův vědecký institut). Byl to Mendelsohnův první projekt v této zemi a jeho cílem bylo „postavit budovu, která by byla orientální v takovém rozsahu, aby se v ní i Evropan cítil jako doma“.

Celý pozemek, dům i zahrada připomíná loď na moři s jedinečnou topografií vlnících se teras připomínajících vlny. Byl navržen podle evropského vzoru, od domu vrátného přes příjezdovou cestu, až k vile ve tvaru písmene U postavené kolem bazénu, který zrcadlením vytváří iluzi rozšířeného terénu a poskytuje chladivý efekt ve středomořském horku. Dále je zde domek se studnou a otevřené zahrady. Vila je domem v mezinárodním stylu, kombinující prvky typického středomořského domu s dvorem, jako převážná část moderní místní architektury, pro kterou je charakteristický soulad vysoce kvalitního evropského designu se středomořskými úpravami.

TAL EYAL

Studio Tal Eyal Architecture se sídlem v Tel Avivu se od svého založení roku 2004 specializuje na architektonické plánování ve stávajících městských oblastech i stavebně historické průzkumy na komunální úrovni. Zakladatelka a majitelka Tal Eyal je absolventkou (B. Arch.) Fakulty architektury a urbanismu, Technion-Israel Institute of Technology (1994). Pracovala v památkářském týmu magistrátu Tel Aviv-Jaffa (1997–2003) a podílela se na návrhu na nominaci „Bílého města Tel Avivu“ na seznam světového kulturního dědictví UNESCO (nominace v roce 2003). Získala stipendium v rámci UNESCO k vysokoškolskému studiu památkové péče a restaurování na UPC v Barceloně (2003). Od roku 2010 pracuje Eyal jako poradce Weizmannova Institutu a má na starosti památkovou obnovu Weizmannova domu, která momentálně probíhá.

MENDELSOHN’S INCESSANT VISIONS 

Tento oceněný tvůrčí snímek je poctou expresionistickému architektu Erichu Mendelsohnovi. Vizionář Mendelsohn, současník Waltera Gropia a Miese van der Rohe, produkoval díla, která ovlivnila celé generace architektů. Jeho příběh se postupně vyjevuje díky výměně dopisů s Louise, krásnou mladou cellistkou, která se později stala jeho ženou. Film jemně vdechuje život do korespondence dvou vášnivých umělců, kteří jsou si vzájemnou oporou v bouřlivém období historie. Mendelsohnova kariéra následovala vývoj většiny německých židovských emigrantů prchajících před nacismem; pracoval v Anglii, Izraeli a nakonec v USA. Mendelsohnovy kresby pulzují energií a jeho budovy jsou ohromující. Jeho dřívější práce, Einsteinova věž, je jedním z nejvýznamnějších exemplářů moderní architektury. Kritiky uznávaný filmový tvůrce Duki Dror obratně srovnává architektovy původní návrhy se současnými fotkami a přidává k tomu úvahy architektů a místních, kteří tyto unikátní stavby obývají dnes, jako jasný důkaz integrity a nadčasovosti Mendelsohnova vizionářského designu.

2012 Vítěz prestižního ocenění Golden Award (FILAF d’OR) na Francouzském mezinárodním festivalu uměleckého filmu.

Trailer k filmu můžete zhlédnout zde.

Třetí evropské přednáškové turné sítě Iconic Houses 

Weizmannův dům je členem sítě Iconic Houses, která spojuje architektonicky významné domy z 20. století, které jsou otevřené pro veřejnost jako domovní muzea. V roce 2014 zahájila síť Iconic Houses novou iniciativu spolu se čtyřmi evropskými členskými domy, s cílem přivést do Evropy mezinárodního hosta na přednáškové turné. Prvním řečníkem se tak stal Henry Urbach, ředitel Glass House od Philipa Johnsona. V roce 2015 jsme pokračovali a přivítali Lyndu Waggoner, ředitelku domu Fallingwater a členku dozorčí rady sítě Iconic Houses.

Turné bylo uspořádáno ve spolupráci s Het Nieuwe Instituut v Nizozemí, Vilou Tugendhat v České republice a Vilou Stenersen v Norsku. Ungers Archiv pro výzkum architektury organizuje přednášku ve Wallraf-Richartz-Museum v Německu

PŘEDNÁŠKA SE KONÁ V PÁTEK 12. KVĚTNA 2017 V 19 HODIN.
(prohlídka vily není součástí přednášky)
Přednáška a film budou v angličtině.

Vstupné je 100 Kč; studenti a senioři 50 Kč.

Na přednášku je nutná rezervace na tel: +420 515 511 015 / 017nebo na e-mailu: info@tugendhat.eu
(omezená kapacita 70 osob).